Haber ve Duyurular

İzmir Lezzet Dergisi’nden meslek 41 yıllık Tecrübeye plaket

İzmir Lezzet Dergisi, yayın danışma kurulu ve köşe yazarları ile birlikte Orkinos Restorant’ ta yeni yıl yemeğinde buluştu. Mekanın işletmecisi Ali Akın’ın meslekte 41. Yılını kutlamak amacıyla İzmir Lezzet Dergisi Sektör Danışmanı, Dokuz Eylül Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölüm Başkanı Doç. Dr. Turgay Bucak ve Derginin İmtiyaz sahibi Sibel Önbaş tarafından kendisine plaket takdim edildi.

Yeni Yıl Yemeğinin çok özel bir konuğu vardı. Türkiye’nin ilk ortodonti hekimi Ayşe Mayda. 103 yaşındaki Cumhuriyet Kadını Mayda, Dr. Eren Akçiçek ile birlikte yaptığı sohbette yemeğe katılanlara anıları ve neşesi ile keyifli bir akşam yaşattı.

İzmir’in Palet Restoran, Bonjour Restoran ve Kemal’in Yeri gibi simge mekanlarında şeflik yapan, son 15 yıldır Orkinos Restoran’ı işleten Ali Akın, “Severek yaptığım mesleğimi 41.yılımda noktaladım. Mekanımı ve dostlarımın sofralarını çocuklarıma emanet ettim. Bu güzel plaketle değer vererek beni onurlandırdınız”dedi.

Abla Mehtap Akın ve kardeşi Bahtiyar Akın, babalarının gözü gibi baktığı Orkinos Restoran’ta genç bakış açıları ile yenilikler yapmaya hazırlanıyorlar. Yıllardır kendilerini evlerinde gibi hisseden mekanın kemikleşmiş müşterilerinde alışkanlık haline gelen gurme lezzetleri aynı kalitede devam ettireceklerini söyleyen Mehtap Akın, yeni yılla birlikte genç nesli de çekebilecekleri bir konsept yaratacaklarını belirtti.

Babalarının işlettiği mekanlarda, küçük yaşlardan itibaren yeme-içme kültürünü öğrenme imkanı olan Mehtap Akın, Kurum Beslenmesi Eğitimi almış. Sigortacılıkla uğraşmış. Mutfağa karşı hep büyük bir merakı olduğunu, yemek yapmayı çok sevdiğini söyleyen Mehtap Hanım, güler yüzlü iletişimi ile müşterileriyle tek tek ilgileniyor. Restoranın her aşamasını öğrenmeye çalışan Mehtap Akın, elemanların yetişemediği noktalarda gerektiğinde ocağın başına da geçiyor, servis de yapıyor.

Baba yadigarı gurme bir menüleri var

Orkinos Restoran’ta geleneksel meze ve ızgara balık çeşitlerinin yanı sıra , Deniz mahsullü Erişte, Beğendili Levrek, Levrek Lokum, Kiremitte, kremalı, mantarlı Şevketi Bostan gibi özel lezzetler bulunmakta. Kendi yetiştirdikleri salatalıktan turşular, biberlerden Atom meze yapıyorlar.

Hedefleri Yeni Nesil Meyhane

Gayrimenkul sektöründe çalışan Bahtiyar Akın, var olan kaliteli ve lezzetli mekan kimliklerine, zengin meze kültürümüzden çeşitlerin ekleneceği yeni neslin de severek geleceği bir meyhane konsepti yaratmak istediklerini söyledi. Balkan, Girit ve Ermeni mutfaklarından özel mezeleri menülerine dahil edip, butik eğlence ve buluşmalara da yer vereceklerini belirtti. Dekorlarında da bir takım yenilikler yapmayı planlayan Akın kardeşler, babalarının bıraktığı yerden yükselerek ilerlemenin heyecanını taşıyorlar.